Olejek szałwiowy

Olejki eteryczne

Olejek szałwiowy to środek wytwarzany najczęściej z typowego ziela szałwii lekarskiej Salvia officinalis. Oprócz charakterystycznych i cenionych właściwości smakowo-zapachowych, cechuje się znaczną ilością związku organicznego o nazwie tujon. Jego zawartość w dużej mierze zależy od okresu zbioru surowca oraz stosowanych części rośliny.

Wiele obserwacji wskazuje na to, że olejek szałwiowy może posiadać potencjał zwiększania pamięci krótkoterminowej i podnoszenia jej wydajności. Może być stosowany zarówno jako suplement diety, jak i naturalny preparat aromaterapeutyczny.

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu olejek szałwiowy polecany jest czasem dla pobudzenia i wzmocnienia skurczów, podobnie jak herbata z malin i olej z wiesiołka.

Zarówno wyciąg z liści szałwii, jak i wytwarzany z niej olejek eteryczny stosowane są przy chorobie Alzheimera. Leczenie polega na stosowaniu inhibitorów acetylocholinoesterazy, które jedynie w niewielkim stopniu mogą opóźniać utratę pamięci, jednak nie dają możliwości zahamowania rozwoju choroby.

Olejek szałwiowy może być toksyczny i powodować poronienia, a także przyczyniać się do pojawiania się zawrotów głowy, szybszego bicia serca szybko, a nawet napadów padaczkowych.

Olejki eteryczne
Maść tygrysia

Maść tygrysia to potoczna nazwa przeciwbólowych i rozgrzewających maści leczniczych o różnym składzie i zastosowaniach, pochodząca od znaku firmowego producenta. Wynalazcą maści tygrysich był żyjący w Rangunie w Birmie chiński zielarz Aw Chu Kin (胡子钦, pinyin Hú Zǐqīn). Opakowania swoich leków sygnował wizerunkiem tygrysa, będącego w kulturze dalekowschodniej symbolem siły. …

Olejki eteryczne
Absolut

Absolut, olejek absolutny to olejek eteryczny zawierający niemal wyłącznie lotne związki wonne, otrzymywany ze stałych lub półstałych substancji zapachowych, które są mieszaninami licznych związków o różnej lotności, wonnych i bezwonnych. Absoluty są wyodrębniane w procesie wykorzystującym operacje ekstrakcji, wymrażania i destylacji. Surowcami dla produkcji absolutu są: konkrety – produkty ekstrakcji …

Olejki eteryczne
Enfleurage

Enfleurage to najstarsza metoda otrzymywania olejków eterycznych oparta na zasadzie pochłaniania przez tłuszcze zapachów. Przy użyciu tej techniki otrzymywana jest esencja zwaną absolutem. Technika używana dla wyjątkowo delikatnych kwiatów takich jak jaśmin, tuberoza czy kwiat pomarańczy. Kwiaty te bardzo źle znoszą wpływ ciepła, zachowują jednak swój zapach na długo po …